Jaka powinna być klatka dla chomika?

Dla większości dzieci jednym z najbardziej ulubionych zwierząt domowych oczywiście zaraz po pieskach są chomiki, małe, puszyste i urocze. Każdy maluch marzy, by posiadać to zwierzątko, jednak jako rodzice powinniśmy wytłumaczyć dziecku, że posiadanie jakiegokolwiek pupila wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz codziennymi obowiązkami.

Odpowiednia klatka dla chomika

klatki dla chomikówDecydując się na opiekę nad chomikiem, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Aby dopasować odpowiednią klatkę, musimy uwzględnić potrzeby i wymagania chomika, aby było mu w niej jak najlepiej. Czym więc powinny charakteryzować się klatki dla chomików? Producenci oferują różne rodzaje klatek, więc jest w czym wybierać. Możemy zdecydować się na klatkę metalową z plastikową kuwetą, która jest najbardziej popularna, przewiewna, wygodna i dostępna w wielu rozmiarach. Kolejny rodzaj to klatka plastikowa, której zaletą jest lekkość konstrukcji, co ułatwia jej przenoszenie. Dostępne są również inne klatki w postaci akwarium lub terrarium. Co ciekawe, wielkość klatki powinniśmy dostosować do gatunku chomika, ponieważ każdy z nich ma inne potrzeby, dlatego warto zapoznać się wcześniej z tematem. Mniej jednak minimalna powierzchnia klatki powinna wynosić 60 × 40 cm. Chomik powinien mieć zapewnione swobodne poruszanie się oraz dodatkowe miejsce na pokarm czy zabawki. Świetnym pomysłem będzie pięterko, po którym chomik będzie mógł się wspinać oraz kołowrotek zapewniający codzienną aktywność fizyczną zwierzakowi.

Nie możemy zapominać o systematycznym czyszczeniu kuwety, by zapewnić dobre i higieniczne warunki do przebywania w niej. Gdy nowy domek spodoba się naszemu chomikowi, z pewnością okaże to ruchliwością i codzienną zabawą. Chomik to nasz mały przyjaciel, który potrzebuje również zainteresowania z naszej strony.