JASZCZURKI W POLSCE +

węże w polsce

Występuje na terenie całej Polski i podlega ścisłej ochronie. Jest beznogą, niejadowitą jaszczurką i nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka. Można go spotkać na skrajach polan i innych średnio nasłonecznionych miejscach. Padalec jest często mylony ze żmiją zygzakowatą, która jest jedynym jadowitym gadem występującym na terenie Polski. Mimo, że padalec jest zupełnie niegroźny, ludzie często nie potrafiąc rozróżnić tych dwóch gatunków i zabijają go.

węże w polsce

Występuje na terenie całej Polski i podlega ścisłej ochronie. Zwinka preferuje siedliska nizinne. Najczęściej można ją spotkać w niskiej trawie, wygrzewającą się w słońcu. Jest bardzo ciepłolubna.Wygrzewają się rano, by po południu polować w niskiej trawie. Chociaż zwinka jest najpospolitszym gadem w Polsce, to jej liczebność na niektórych obszarach znacznie się zmniejszyła z uwagi na uprzemysłowienie i zanikanie naturalnych siedlisk.

węże w polsce

Występuje na terenie Polski i podlega ścisłej ochronie. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Zootoca. Budowa ciała delikatna, ciało lekko walcowate, ogon gruby, głowa niewielka. W razie niebezpieczeństwa czasami ucieka do wody (płytkie zbiorniki) co jest wyjątkiem wśród jaszczurkowatych. Chowa się też pod korzeniami czy korą drzew lub kamieniami. Nie biega zbyt szybko, z łatwością można ją złapać.

węże w polsce

Największa jaszczurka obdarzona kończynami żyjąca w Europie Środkowej.Typowo ubarwione samce są trawiastozielone, bezplame lub bogato nakrapiane czarnymi plamkami. Typowe samice są szarozielone pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami z jasnymi liniami wzdłuż grzbietu. Duże osobniki pożerają mniejsze jaszczurki i węże. Gatunek ciepłolubny, aktywny za dnia. Wygrzebuje nory w ziemi, w których się chroni i zimuje.