NIEKTÓRE PAJĄKI W POLSCE +

pająki w polsce

Najpopularniejszy i najlepiej znany (czyt. kojarzony) polski pająk. Tworzą bardzo regularne, "mistrzowskie sieci". W Polsce występuje na terenie całego krajuJad tego pająka jest dosyć mocny – może wywołać w skrajnych przypadkach nudności, gorączkę, omdlenie, najczęściej jednak świąd i opuchliznę miejsca ukąszenia bądź brak szczególnych objawów.

pająki w polsce

Tygrzyk paskowany jest to pięknie ubarwiony pająk. Jaskrawożółty odwłok samicy dodatkowo urozmaicają poprzeczne czarne i białe prążki. Pająk ten występuje w miejscach silnie nasłonecznionych, na otwartych terenach, gdzie ma możliwość rozpięcia swych sieci - najczęściej sztywne trawy. Należy zaznaczyć, że sieci tygrzyka należą do jednych z większych i ładniejszych.

pająki w polsce

Jeden z większych polskich pająków (samica 13-20mm, samiec mniejszy, dorasta do około 15mm) o kasztanowym ubarwieniu. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku są dwie białawe linie biegnące wzdłuż jego ciała. Gatunek lubiący wilgoć: nadwodny, więc można go spotkać na brzegach jezior, potoków, torfowisk i bagien.

pająki w polsce

Pająki te mają długość około 11mm. Samice: karapaks srebrzysty z czarnym wzorem i pomarańczowymi otoczkami wokół oczu. Jak wszystkie skakunowate M. radiata nigdy nie buduje sieci łownych. Zabija swoje ofiary rzucając się na nie i wstrzykując śmiertelną dawkę neurotoksyny. Niejednokrotnie ofiara jest 2-3 razy większa od samego polującego.

pająki w polsce

Pająk ten należy do grupy przędników – dzięki specjalnym narządom kładzie cienkie wstęgi kędzierzawej, specyficznej pajęczyny, w którą zaplątują się ofiary przechodzące obok kryjówki pająka. W Polsce bardzo liczny. W ogrodach, na skrajach lasów, dróg, w parkach; na krzewach, roślinach ozdobnych, szczególnie o płaskich, sporych liściach (np. liście krzewu bzu białego), zarówno niskich jak i wysokich, choć przeważnie na wysokości ok. 1 do 2 metrów.

pająki w polsce

Najczęściej spotykany w zagajnikach, na polanach, gdzie słońce przenika do podłoża, lub też na skrajach lasów. Preferuje suche lub lekko wilgotne środowiska, raczej wolne od roślinności (ta bywa jedynie schronieniem przed deszczem). Szeroko rozpowszechniony. Liczny w całej Polsce, jak i Europie. Aktywne głównie za dnia, przez co często spotykane. Bywa, że żyją w niewielkich grupach, co rzadko się zdarza w obrębie rodziny Lycosidae.

pająki w polsce

Jest to pająk mokrych, bagnistych obszarów. Gatunek stosunkowo pospolity, szeroko rozpowszechniony. Gatunek aktywnie poluje. Większość czasu spędza w rurowatym oprzędzie, na torfowiskach, wyczekując zdobyczy, która zbliżając się do niego atakowana jest długimi przednimi nogami i zabijana. Bez większych problemów może poruszać się po wodzie. Samce by nie zostać zabite przez samice w czasie godów, już z daleka sygnalizują swoje zamiary.

pająki w polsce

Posiada zmienne ubarwienie: od czarnego przez szary (nawet srebrzysty) do brązowego, zawsze jednak z charakterystycznymi znamionami. Nie tworzy sieci łownych, lecz poluje aktywnie, krążąc w środowisku w poszukiwaniu zdobyczy. Prawdopodobnie posiada dość silny jad, gdyż zwykle bez trudu radzi sobie z dużymi ofiarami.
Pająk aktywny głównie w dzień – bardzo często można zobaczyć rozłożone na dużych liściach osobniki „chwytające” promienie słońca.

pająki w polsce

Pająk najczęściej spotykany w pobliżu zabudowań (zewnętrzne elewacje budynków gospodarczych i mieszkalnych oraz ich wnętrza, np. piwnice, spiżarnie - odnajdowany często w umywalkach i wannach), ponadto w środowisku naturalnym w lasach, także w jaskiniach. Jest jednym z najczęściej spotykanych pająków w naszych domach.