Rozliczenie czasu pracy kierowcy

Tachograf jest to urządzenie pomiarowe stosowane głównie w transporcie drogowym towarów, które służy do ewidencji czasu pracy kierowców. Tachografy mierzą czas pracy kierowców z podziałem na czas bezczynności oraz czas jazdy, średnią prędkość pojazdu oraz liczbę przerw kierowcy. Zaawansowane tachografy cyfrowe posiadają szereg innych funkcji.

Odczyt pomiarów z tachografu

rozliczanie tachografuObecnie w ciężarówkach montowane są tachografy cyfrowe. Tachografy cyfrowe posiadają zamontowaną pamięć wewnętrzną, masową na której zapisywane są dane o czasie pracy kierowcy. Każdy kierowca posiada kartę pracy kierowcy. Karta pracy kierowcy jest wkładana do tachografu podczas rozpoczęcia przez niego jazdy. Na karcie pracy kierowcy rejestrowany jest całkowity czas pracy kierowcy. Aby przestrzegać przepisów prawnych w zakresie rozliczania czasu pracy kierowców dane z karty pracy kierowcy muszą być sczytywane co 28 dni. Dane z pamięci masowej tachografu trzeba sczytywać co 90 dni. Aby rozliczanie tachografu odbywało się zgodnie z przepisami prawa, i aby uniknąć wysokich mandatów, koniecznie trzeba przestrzegać wyżej wymienionych terminów. Po sczytaniu danych z tachografu podmiot odpowiedzialny za rozliczenia w zakresie czasu pracy kierowców musi przechowywać te dane na nośnikach zewnętrznych przez 12 miesięcy. Podmiot musi także zapewnić odpowiednią ochronę przed zniszczeniem oraz przed dostaniem się do danych osób nieuprawnionych.

Przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie transportu drogowego towarów może wszystkie czynności w zakresie rozliczenia czasu pracy kierowców wykonywać samodzielnie lub zlecić wszystkie czynności zewnętrznej firmie. Na rynku działa bardzo dużo biur rachunkowych specjalizujących się w obsłudze kadrowo-płacowej firm transportowych.