Zainteresowanie strojami szlacheckimi

 

Historii nigdy nie należy lekceważyć tym bardziej, że jeżeli człowiek chociaż trochę ją obserwował, to na pewno zdążył zauważyć, że niektóre wydarzenia regularnie się powtarzają i w związku z tym historia jest naprawdę znakomitym źródłem wiedzy, z którego można wyciągnąć wiele wniosków. Stroje szlacheckie natomiast pozwalają poczuć prawdziwy klimat tych dawnych czasów.

Czy strój szlachcica był wygodny?

strój szlacheckiOczywiście uczyć się można różnych rzeczy i da się dorobić na wiele sposobów, ale zawsze powinniśmy postępować w taki sposób, aby rzeczywiście chłonąć wiedzę, a będzie tak tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli wybierzemy sobie najbardziej przystępną formę nauki, która polega na oglądaniu konkretnych rzeczy i szukaniu ciekawych informacji na ich temat, bo wtedy zdecydowanie łatwiej zapadają one głęboko w naszą pamięć i pozostają tam na wiele długich lat. Na szczęście strój szlachecki można dzisiaj bez problemu obejrzeć, bo przecież są tworzone bardzo liczne repliki, gdyż mamy mnóstwo informacji na temat takich strojów. Dlatego są one bardzo wiarygodne. Jeżeli ktoś chce, to może sobie nawet taki swój kupić i warto tutaj powiedzieć, że składa się on z kilku podstawowych elementów. Żupan, czyli specyficzne połączenie koszuli, a także płaszcza, które było noszone głównie przez mężczyzn i osłaniało większość ciała, a jednocześnie było spięte specjalnym pasem, który najczęściej był bogato zdobiony.

Przecież takie właśnie drobiazgi decydowały o wyglądzie człowieka, który chodził tak ubrany. Buty były już wtedy znane człowiekowi i one również stanowiły ważną część tego wszystkiego. Tym bardziej że już nasi przodkowie opanowali sztukę farbowania skór zwierzęcych. Takiemu strojowi szlacheckiemu można się bardzo długo przyglądać, bo jest to coś złożonego i ciekawego jednocześnie.

 

Opublikowany w Moda