Zastosowanie filtrów w maszynach rolniczych

Biorąc pod uwagę fakt, że maszyny rolnicze są sprzętem pracującym w trudnych warunkach, warto zadbać o ich regularną konserwację oraz serwisowanie. Po to, by zapewnić odpowiednie działanie maszyny, a także przedłużyć ich żywotność, opłaca się zainwestować w wysokojakościowe filtry. W jakich miejscach elementy te są stosowane?

Kilka słów o filtrach do maszyn rolniczych

filtry do maszyn rolniczychElementy te są wykorzystywane do uefektywnienia pracy kilku układów pojazdów takich jak między innymi układ paliwowy, powietrzny, a także hydrauliczny. Filtry do maszyn rolniczych w szczególności powinny być jak najwyższej jakości, aby zapewnić bezawaryjną pracę urządzeń. Filtry paliwa wykorzystywane są najczęściej w ciągnikach, kombajnach, a także innych maszynach napędzanych silnikami spalinowymi. Głównym zadaniem tego rodzaju filtrów jest oczyszczanie benzyny lub oleju napędowego z różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w płynie napędzającym maszynę. Filtry powietrza mają za zadanie filtrację powietrza wpadającego do silnika z ewentualnych pyłów i zanieczyszczeń. Tego rodzaju elementy są dużo większe aniżeli filtry wykorzystywane w samochodach samochodowych. Spowodowane jest to specyficznymi, trudnymi warunkami pracy, do jakiej wykorzystywane są maszyny rolnicze. Filtry hydrauliczne oczyszczają ciecze robocze z niepożądanych składników takich jak woda, związki chemiczne oraz produkty utleniania. Są stosowane wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się układ hydrauliczny, czyli na przykład w skrzyniach biegów, ramionach koparek czy podnośnikach wywrotki. 

Po to, by zapewnić bezawaryjną, a także ciągłą pracę maszyn rolniczych, należy je odpowiednio konserwować, czyścić, a w razie potrzeby również wymienić. Niesprawny filtr może uszkodzić dany układ maszyny, a co za tym idzie uniemożliwić wykorzystanie sprzętu podczas pracy. Na filtrach nie warto oszczędzać, lepiej jest wyposażyć sprzęt w filtry najwyższej jakości.